Concertino Praga 2021 – finálový soutěžní koncert, kategorie komorní hra
Felix Mendelssohn-Bartholdy: Trio pro klavír, housle a violoncello č. 1 d moll, op. 49
Max Bruch: Osm kusů pro klarinet, violu a klavír, op. 83
Dmitrij Šostakovič: Pět kusů pro dvoje housle a klavír
George Gershwin: Tři preludia
Jean Matitia: The Devil's Rag
Zoltán Kodály: Duo pro housle a violoncello, op. 7
Alexandr Borodin: Smyčcový kvartet č. 2 D dur
Grażyna Bacewicz: Smyčcový kvartet č. 4
Komorní hra je v rámci klasické hudby královskou disciplínou, která vyžaduje od každého hráče virtuozitu sólisty kombinovanou s kolektivním uvažováním. Vystoupení komorních ansámblů, které postoupí do finále soutěže Concertino Praga, bude přehlídkou velkých hudebních nadějí. Posluchači budou mít příležitost se přesvědčit, jak jemné jsou rozdíly, které od sebe dělí výborné a špičkové výkony. Každý si také bude moci sám pro sebe tipovat, koho ze soutěžících za několik let uvidí mezi hvězdami festivalu.
Soutěž Concertino Praga – Dvořákova rozhlasová mezinárodní soutěž mladých hudebníků v kategorii Komorní hra vyhlásily Český rozhlas a Akademie klasické hudby. Zúčastnit se mohou dua, tria, kvarteta, kvinteta a sexteta v libovolném složení.
V porotě zasednou mimo jiné dirigent Jakub Hrůša, sóloklarinetista London Symphony Orchestra Andrew Marriner, houslista Václav Hudeček, sólohobojista Concertgebouw Orkestra Alexei Ogrintchouk, klavírista Milan Langer a další.
Trio INNsolitus založili na jaře 2020 sourozenci Bubregovi, tj. klarinetista Bence Bubreg a saxofonista Marton Bubreg, společně s klavíristou Felixem Niederstätterem. Prvotním důvodem vzniku uskupení byla účast na hudební soutěži Prima la Musica. Jako zvláštní cenu získalo trio možnost vystoupit v koncertní síni Erl v Rakousku. Na pozvání sdružení Musica Juventutis vystoupilo trio v létě 2020 ve slavném vídeňském Konzerthausu. Ukázky nahrávky z tohoto koncertu odvysílala rozhlasová stanice Ö1 – Intrada. Trio vystoupilo v rozšířené sestavě doplněné o hráče na basovou kytaru Raphaela Niederstättera na zahájení Talent Stage festivalu Dvořákova Praha 2020.
Duo Mráček–Pěruška vzniklo na podzim roku 2019, kdy díky společnému programu Pražské konzervatoře a New York Steinhardt University absolvovalo cestu do New Yorku. Kromě účasti na mistrovských kurzech a seminářích se představilo i na koncertu na českém konzulátu. K této příležitosti oba interpreti nastudovali kromě sólového repertoáru také duo pro housle a violoncello. Od té doby pokračují ve společném hraní. Kvůli celosvětové pandemii se nepodařilo uskutečnit více vystoupení kromě jednoho v online formě na festivalu Kultura v srdci Prahy, a to v koncertním sále Pražské konzervatoře. Kristian Mráček a David Pěruška studují od roku 2018 na Pražské konzervatoři, oba se účastní různých národních i mezinárodních soutěží a mají za sebou již několik úspěšných umístění a sólových vystoupení.
Smyčcové kvarteto Veloce String Quartet vzniklo v březnu 2021 ve Varšavě. Jedná se o mladý soubor, avšak jeho jednotliví členové mají s komorní hudbou velké zkušenosti. Díky společnému bydlišti, kterým je Kolej uměleckého vzdělávání ve Varšavě, navíc mohou společně zkoušet bez výraznějších omezení. Soubor pracuje pod vedením významných polských interpretů: houslistky Katarzyny Duda a violoncellisty Rafała Kwiatkowského. Ansámbl působí pod záštitou asociace Pro Musica sídlící v západopolském městě Zielona Góra a pod záštitou hudební školy ZPSM nr 1 ve Varšavě.
Trio Vyšehrad vzniklo v roce 2018 v Praze. Klavírista Pavol Praženica studuje u doc. MgA. Libuše Tiché, Ph.D., houslistka Natálie Toperczerová u Štěpána Ježka, oba jsou studenty Gymnázia a hudební školy hl. m. Prahy. David Pěruška studuje hru na violoncello u Mgr. Jaroslava Kulhana na Pražské konzervatoři. Členové klavírního tria mají za sebou vedle komorní spolupráce řadu sólových úspěchů a zároveň se věnují i orchestrální hře. V rámci gymnaziální výuky vede soubor MgA. Martina Hájková, kromě ní mělo trio možnost spolupracovat rovněž s prof. doc. MgA. Leošem Čepickým. Trio Vyšehrad vystoupilo na samostatných koncertech např. na velvyslanectví České republiky v Berlíně, v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce, v Domově sv. Karla Boromejského či v Národním pedagogickém muzeu J. A. Komenského v Praze. Mezi oblíbený repertoár tohoto hudebního tělesa patří vedle Felixe Mendelssohna-Bartholdyho např. i Sergej Rachmaninov.
Anežský klášter na Františku je považován za první gotickou stavbu nejen v Praze, ale v Čechách obecně. Byl založen králem Václavem I. v letech 1233–34 z podnětu jeho sestry, přemyslovské princezny Anežky pro řád klarisek, který Anežka uvedla do Čech a jehož byla první představenou. Předchůdcem kláštera byl špitál. Klarisky vznikly původně jako odnož řádu sv. Františka z Assisi, klášteru se kdysi také říkalo Pražské Assisi. Anežka byla mimořádnou duchovní osobností 13. století. Kromě tohoto kláštera klarisek, kde se stala abatyší, založila i jediný český církevní řád - špitální řád křižovníků s červenou hvězdou. Anežka Česká byla svatořečena v r. 1989.