Teprve živé vystoupení řekne o sólistovi všechno, proto o vítězce či vítězi Concertina Praga rozhoduje finálový soutěžní koncert. Bezprostředně odvedené výkony se spolehlivým orchestrem v zádech a před pozorným publikem odhalí, co všechno v sobě finalisté skrývají. Ukáže v plné síle jejich přednosti a nedovolí retušovat chyby. Kombinace přátelského soutěžení a zdravé konkurence dodává Concertinu neopakovatelnou atmosféru.
Komorní filharmonie Pardubice byla založena v roce 1969. Již krátce po svém vzniku se pod vedením svého prvního šéfdirigenta Libora Peška zařadila mezi přední české orchestry (tehdy ještě pod názvem Východočeský státní komorní orchestr). Od září 2018 stojí v jejím čele šéfdirigent Stanislav Vavřínek.
Filharmonie v Pardubicích pořádá tradiční abonentní cykly i mimořádné koncerty a stále více se zaměřuje na mladé i nejmladší publikum. Její repertoár se soustředí především na hudbu klasicismu a 20. století, pravidelně jej však obohacují také multižánrové a crossoverové projekty. Ty dokazují, že kvalitní hudbu lze na špičkové úrovni interpretovat napříč různými žánry a styly.
Komorní filharmonie vystupuje nejen v Pardubicích, ale také v dalších městech Pardubického kraje i celé republiky. Pravidelně se účastní nejvýznamnějších českých festivalů, mezi něž patří Mezinárodní hudební festival Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov a další.
Orchestr se pravidelně představuje na prestižních evropských pódiích, jako jsou Concertgebouw v Amsterodamu, Festspielhaus v Salcburku, Musikverein ve Vídni, Tonhalle v Curychu a další. Zavítal také do USA a Číny a absolvoval tři turné po Japonsku. Spolupracuje s předními českými i zahraničními dirigenty a sólisty. Jeho bohatá diskografie se neustále rozšiřuje o nové nahrávky pro vydavatelství Brilliant Classics, Supraphon, Naxos a ArcoDiva.
zdroj: Komorní filharmonie Pardubice
Vahan Mardirossian, původem arménský dirigent a pianista žijící ve Francii, byl jmenován novým šéfdirigentem Komorní filharmonie Pardubice. Do své nové role nastoupí od sezony 2025/2026.
Narodil se v roce 1975 v Jerevanu a své hudební vzdělání zahájil na konzervatoři Komitas v Arménii. Později pokračoval ve studiu na pařížské Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse, kde v roce 1996 absolvoval s vyznamenáním. Původně se věnoval především klavíru, avšak v posledních letech se jeho kariéra výrazně soustředila na dirigování. Díky své dvojí specializaci dokáže interpretovat repertoár z různých úhlů pohledu a přináší jedinečný hudební přístup.
Po mnoho let působil jako hlavní dirigent Caen Symphony Orchestra ve Francii a hudební ředitel Národního komorního orchestru Arménie. Od roku 2020 zastává pozici hudebního ředitele Orchestre Royal de Chambre de Wallonie, kde pravidelně diriguje orchestrální kola prestižní Soutěže královny Alžběty v Bruselu. Zároveň spolupracuje s City Chamber Orchestra of Hong Kong a dirigoval řadu významných orchestrů po celém světě.
Jeho diskografie zahrnuje oceňovanou nahrávku Čajkovského houslového koncertu se Stéphanie-Marie Degand a Caen Symphony Orchestra a také nahrávku Hudby pro smyčce Florentiny Mulsant s Národním komorním orchestrem Arménie.
Vedle dirigování se věnuje pedagogické činnosti na pařížské Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse, kde vyučuje mladé talenty a předává jim své bohaté zkušenosti. Je pravidelným členem porot mezinárodních hudebních soutěží a vede mistrovské kurzy po celém světě.
Pardubickému publiku se představil poprvé v roce 2023, kdy dirigoval zahajovací koncert festivalu Pardubické hudební jaro. S Komorní filharmonií Pardubice ho pojí také rozsáhlá diskografie pro prestižní nizozemský label Brilliant Classics.
zdroj: Komorní filharmonie Pardubice
Jména finalistů a jejich vybrané soutěžní skladby budou uveřejněny v průběhu měsíce června.
Betlémská kaple patří k nejvýznamnějším pražským památkám. Původní budova kaple z roku 1391, úzce spjatá s reformním hnutím Mistra Jana Husa, byla zbořena. Na tomtéž místě pak byla v 50. letech 19. st. vystavěna její novodobá replika podle projektu významného architekta Jaroslava Fragnera. V současné době slouží Betlémská kaple jako slavnostní aula Českého vysokého učení technického. Kromě slavnostních promocí absolventů školy se zde pořádají i různé kulturní a společenské akce.